WYCIECZKA DO KRUSZWICY I NADGOPLAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

„Poznawanie walorów historycznych Szlaku Piastowskiego oraz walorów przyrodniczych Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego” to cel wycieczki dla uczniów naszej szkoły. Wyjazd w dużej mierze finansuje Starostwo Powiatowe w Lipnie w ramach „Powiatowego Programu Wychowania Patriotycznego „

Przystanek 1 – Płowce

Uczennica klasy I technikum weterynarii Nina Kowalewska przedstawiła informacje na temat historii powstania Pomnika, upamiętniającego zwycięską dla Polski bitwę, w której Władysław Łokietek pokonał wojska Zakonu Krzyżackiego w roku 1331.

Przystanek nr 2 – Mysia Wieża, Ruiny Zamku Króla Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy, Podziemia Zamku oraz pamiątki archeologiczne w nowoczesnej sali edukacyjnej i piękny wykład o historii Kujaw Pani @Doroty Sajbor- Przewodnika PTTK w Kruszwicy. Oraz oczywiście przerwa na lody nad Gopłem.

Przystanek nr 3 – Rejs po Jeziorze Gopło

Widoki zapierały nam dech, nadgoplańska flora i fauna z perspektywy naszego statku zachwyciła wszystkich, humory dopisują, ruszamy dalej…

Kolejny etap naszych wojaży to warsztaty i wykład w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz kilka perełek Szlaku Piastowskiego, m.in:

– drewniany kościół parafialny pw. św. Anny z roku 1766 we wsi Kościeszki,

– miejsce pamięci narodowej, na cmentarzu parafialnym – mogiła Wojciecha Kowalskiego (1895-1919), szeregowca Powstania Wielkpolskoego.

Dalej Rzeszynek- tu odwiedziliśmy zabytkowy Drewniany Spichlerz wzniesiony w 1709r. A w jego wnętrzu zachwyciła nas skarbnica zabytkowych sprzętów i narzędzi, którymi posługiwali się nasi przodkowie….

I wreszcie czas wolny😊😊😊 nie korzystamy z telefonów, komputerów, upajamy się wolnością, cudownym klimatem i wspólnymi chwilami przy ognisku…

Z samego rana pożegnaliśmy naszą bazę Centrum Edukacji Ekologicznej „Rysiówka” na Półwyspie Potrzymiech i odwiedziliśmy Farmę Edukacyjną „Wyspa Perperuny” , ileż emocji, czułości i dobrego humory zapewniły nam alpaki, lamy, osły, owce, kozy i inne zwierzątka na farmie, trudo oddać fotorelacją.

Przed Wami kolejny zabytek Szlaku Piastowskiego – Kolegiata Pod Wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w stylu romańskim wybudowana w latach 1120-1140, siedziba Biskupstwa Kuruszwickiego przeniesiona w roku 1157 do Włocławka. A następnie pamiątka Powstania Wielkopolskiego z roku 1919 – grób żołnierzy walczących w powstaniu. Teraz ruszamy strzelać z łuków🏹🏹🏹

Nasza wycieczka dobiega końca ale mamy dla Was tak zwaną „wiśienkę na torcie” , otóż wzięliśmy udział w warsztatach łuczniczych zorganizowanych dla nas przez@ Kujawska Drużyna Łucznicza Goplanie. Podjęliśmy wyzwanie i każdy z nas spróbował swioch sił w tej trudnej sztuce. Co zaskakujące, prym w tej nauce techniki i celności, wiodły Dziewczęta!!!

Wracamy do domku, to też miłe uczucie.

Jestemy zmęczeni ale bardzo, bardzo zadowoleni.

Jeszcze raz dziękujemy Panu Staroście Lipnowskiemu za pomoc w finansowaniu naszych podróży, Dyrektorowi Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia za udostępnienie bazy edukacyjnej i noclegowej oraz za prezenty. Pani Dorocie Sajbor za opiekę przewodnicką i za ogrom przekazanej wiedzy. Wszystkim innym osobom które włączyły się w organizację wycieczki oraz nauczycielom, którzy spędzili z nami 2 cudowne dni, Joannie Sekleckiej, Iwonie Rzekanowskiej i Marcinowi Kęderowi.

Uczniowie z ZS w Dobrzyniu nad Wisłą