TECHNIKUM WETERYNARII

Jak przygotować zabieg weterynaryjny? Jak dezynfekować sprzęt? Jak zakładać poprawnie jałowe rękawiczki? W jaki sposób zrobić zwierzęciu zastrzyk? Na te pytania i wiele innych otrzymaliśmy odpowiedź w trakcie zajęć praktycznych w gabinecie weterynaryjnym Pani Doktor Kingi Jamróz. Dziękujemy za ogrom wiedzy i cierpliwość. Podziękowania składamy również dla właścicieli kotków, którzy wyrazili zgodę na uczestnictwo uczniów w trakcie zabiegu sterylizacji.

Dziś uczennice klasy I, kształcące się w kierunku Technik Weterynarii odbyły pierwsze zajęcia praktyczne w gabinecie weterynaryjnym. Pani Doktor zapoznała dziewczęta z charakterystyką pracy weterynarza, przedstawiła nam kilka najważniejszych aspektów prawnych i etycznych dotyczących tej profesji. Uczennice zapoznały się również z wyposażeniem gabinetu weterynaryjnego, sali chirurgicznej i poczekalni. Mieliśmy też okazję zaobserwować czynności pooperacyjne wykonywane u zwierzęcia. Dziękujemy Pani Doktor za moc przekazanej wiedzy, serdeczne i jak zawsze życzliwe przyjęcie uczniów naszej szkoły.

Zajęcia praktyczne dla uczniów kształcących się w kierunku Technik Weterynarii w gospodarstwie rolnym Pana Radosława Balcerkowskiego. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła mlecznego. Zwierzęta utrzymywane są w nowoczesnej oborze wyposażonej w robota udojowego i inny nowoczesny sprzęt ułatwiający obsługę stada i utrzymanie czystości w budynku. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda nowoczesny sposób udoju a także sprawdzić parametry pozyskanego mleka i kondycję zdrowotną krów, którą odczytuje robot. Hodowca udostępnił nam również karty leczenia zwierząt, tak by przyszli weterynarze zobaczyli jak wygląda wypełnianie takiej dokumentacji w praktyce. To była wspaniała lekcja praktyki.

Świat akwarystyki płockiego Zoo stanął dziś przed nami otworem. Uczennice, kształcące się w kierunku Technik Weterynarii, pod okiem specjalistów, dokarmiały wodny inwentarz. Dowiedzieliśmy się jak dobierać pokarm dla poszczególnych ryb i oczywiście poznaliśmy wiele ich gatunków. Podczas wykładu na sali dydaktycznej mieliśmy okazję poznać jeża żyjącego naturalnie w Afryce. „Jeżynka” skradła nasze serca. Dziękujemy bardzo wszystkim pracownikom ZOO Płock za przekazaną wiedzę i przemiłą atmosferę.

Diagnostyka weterynaryjna to bardzo ważny dział weterynarii. Więc zajęcia teoretyczne uzupełniamy pod „profesjonalnym okiem” lekarza weterynarii. Dzisiaj obiektem do badań w trakcie naszych zajęć był piesek „Czesio”. Pani Doktor pokazała uczniom jak przeprowadzamy badanie kliniczne i jak należy dokonać poboru próbki krwi. A także jak dziala analizator hematologiczny. Czesio był bardzo dzielny a wyniki badań okazały się rewelacyjne. Serdecznie dziękujemy Pani Doktor za poświęcony nam czas. Wiemy dobrze, że zajęcia praktyczne to najcenniejsza wiedza.

Uczennice klasy I kształcące się w kierunku Technik Weterynarii miały dzisiaj ręce pełne pracy. W przyszłości chcą leczyć zwierzęta a podstawą tego zawodu jest znakomita znajomość anatomicznej budowy zwierząt.

Uczniowie II klasy Technik Weterynarii, w Pracowni weterynaryjnej uczą się obsługi i pracy na mikroskopach a także tworzą samodzielnie próbki. Ogladają próbki tkanek zwierzęcych i roślinnych, małe owady, naskórek czy nawet osad nazębny.

Uczennice kształcące się w kierunku Technik Weterynarii odbyły pierwsze zajęcia praktyczne w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. Emocji nie brakowało. Dziękujemy bardzo ZOO Płock za przekazaną wiedzę i moc atrakcji.